Przewlekły katar – przyczyny, objawy, leczenie

Mężczyzna z przewlekłym katarem otulony jest kołdrą

Artykuł partnera.

Przewlekły katar często towarzyszy alergiom, choć może także mieć inne przyczyny. Reakcja alergiczna, nawet jeśli czynniki ją powodujące pojawiają się sezonowo, może prowadzić do przewlekłego stanu zapalnego, co skutkuje obrzękiem śluzówki i nieustannie zapchanym nosem. Dowiedz się, jak radzić sobie z dolegliwością, jaką jest przewlekły katar i na czym polega leczenie.

Ciągły katar – przyczyny

Katar to objaw towarzyszący wielu chorobom. Zazwyczaj mija po 5–7 dniach, ale w niektórych przypadkach może przekształcić się w przewlekły nieżyt nosa. Do najczęstszych przyczyn kataru należą infekcje wirusowe wywoływane przez renowirusy, adenowirusy i koronawirusy, które są powodem takich chorób jak grypa czy przeziębienie. Warto jednak podkreślić, że podczas gdy przy przeziębieniu katar jest typowym objawem, to w przypadku grypy jest zazwyczaj mniej nasilony – przy tej chorobie dominują inne symptomy. Ciągły katar może świadczyć o przewlekłym zapaleniu zatok. Może też towarzyszyć alergii, nawet jeśli jest ona określana mianem sezonowej. Nieleczona alergia i częsty kontakt z alergenem powodują reakcję obronną organizmu, która prowadzi do pojawienia się obrzęku błony śluzowej nosa i kataru, który nie mija nawet wówczas, gdy czynnik wywołujący uczulenie jest czasowo nieobecny. Przewlekły nieżyt nosa na tle alergicznym jest jednym z czynników zwiększających ryzyko pojawienia się zapalenia zatok, dlatego należy przeciwdziałać tej sytuacji.

Przewlekły nieżyt nosa przy zapaleniu zatok – objawy

Ciągły katar i permanentnie zatkany nos to charakterystyczne objawy przewlekłego zapalenia zatok. Towarzyszy mu zazwyczaj ból głowy, a także dość często ból zębów, co bywa mylone z problemami stomatologicznymi. Przy bakteryjnym zapaleniu zatok wydzielina spływająca do przewodów nosowych jest zazwyczaj gęsta i ma kolor żółty, a nawet zielonkawy. Dolegliwości ustępują chwilowo po dokładnym oczyszczeniu przewodów nosowych, ale mają charakter nawracający. Objawy mogą utrzymywać się nawet kilka miesięcy, co znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Do objawów przewlekłego zapalenia zatok należą również wydzielina ściekająca po ścianie gardła, ogólne osłabienie, uczucie rozpierania i bolesność w okolicy oczu i policzków, ból gardła i nieświeży oddech.

Przewlekły nieżyt nosa – leczenie

Ciągły katar, czyli nieżyt nosa trwający powyżej 7 dni, to powód, by odwiedzić lekarza i jak najszybciej ustalić przyczynę tej sytuacji. Leczenie zależy od powodu obrzęku błon śluzowych nosa i stanu zapalnego. W przypadku chorób o podłożu bakteryjnym, takich jak angina czy bakteryjne zapalenie zatok, stosowane są antybiotyki. Infekcje wirusowe powodujące katar leczy się objawowo, ale należy zwrócić uwagę na to, czy wydzielina z nosa nie przybiera koloru i zapachu wskazującego na zakażenie bakteryjne. W przypadku alergii powodującej ciągły katar wskazane jest przeprowadzenie testów alergicznych i przyjmowanie leków przeciwhistaminowych. Można też zdecydować się na odczulanie, czyli tzw. immunoterapię alergenową , jednak jej efekty widoczne są dopiero w dłuższej perspektywie czasowej. Przy alergicznym nieżycie nosa wskazane jest stosowanie do nosa specjalnych sprayów, np. Nasometin Control*. Preparat ten przeznaczony jest dla osób dorosłych. Zawiera kortykosteroidy, które w szybkim czasie pozwalają obkurczyć śluzówkę nosa i redukują stan zapalny odpowiedzialny za pojawianie się wydzieliny. Spray do nosa Nasometin ułatwia oddychanie na długi czas – wystarczy jedna aplikacja dziennie. Oprócz tego przy przewlekłym katarze i zapaleniu zatok pomocne będą również inhalacje i irygacje, które rozrzedzą wydzielinę i ułatwią jej usuwanie.

Przypisy:

1. Filip Mejza, Grypa i przeziębienie, „mp.pl” [online], https://www.mp.pl/pacjent/grypa/grypasezonowa/61825,grypa-i-przeziebienie, data dostępu 11.03.2022.

2. Monika Świerczyńska- Kępa, Alergiczny nieżyt nosa, „mp.pl” [online], https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/choroby/57586,alergiczny-niezyt-nosa, data dostępu 11.03.2022.

3. Arcimowicz M.: Skuteczne i bezpieczne leczenie alergicznego nieżytu nosa. Alergopro_l 2015; 11(3): 11-22.

4. Jura-Szołtys E., Rogala B., Immunoterapia w alergiach sezonowych, Alergia Astma Immunologia 2016, 21 (1): 44-48.

5. Charakterystyka Produktu Leczniczego Nasometin Control.

* Nasometin Control, 50 mikrogramów/dawkę, aerozol do nosa, zawiesina. Skład: Każde rozpylenie zawiera odmierzoną dawkę 50 mikrogramów [µg] mometazonu furoinianu (w postaci mometazonu furoinianu jednowodnego). Lek zawiera 0,02 mg/dawkę chlorku benzalkoniowego. Wskazania: leczenie objawów zdiagnozowanego przez lekarza sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa u dorosłych w wieku od 18 lat. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą; nieleczone miejscowe zakażenie błony śluzowej nosa (tj. opryszczka); niedawno przebyta operacja nosa lub uraz nosa (do czasu wyleczenia, gdyż kortykosteroidy hamują gojenie się ran). Podmiot odpowiedzialny: Sandoz GmbH, Biochemiestrasse 10, A-6250 Kundl, Austria. Podmiot promujący: Sandoz Polska Sp. z o.o., ul. Domaniewska 50C, 02-672 Warszawa, tel. 22 209 70 00, www.sandoz.pl.