Co po detoksie? Kolejne etapy leczenia uzależnień w ośrodkach zamkniętych

Leczenie uzależnień w zamkniętym ośrodku

Artykuł sponsorowany.

Ośrodki leczenia uzależnień to placówki, które zapewniają optymalne warunki do wyjścia z nałogu. W takich miejscach pracuje profesjonalna kadra specjalistów, którzy w indywidualny sposób podchodzą do każdego pacjenta. Leczenie w takim ośrodku obejmuje szereg kompleksowych działań, które mają na celu zarówno wyjście z nałogu, utrzymanie abstynencji, jak i uniknięcie nawrotów. Warto zatem poznać charakterystykę placówek specjalizujących się w leczeniu uzależnień.

Czym są ośrodki zamknięte?

Ośrodek leczenia uzależnień „Przebudzenie” na dolnym śląsku to placówka terapeutyczna, której celem jest wsparcie osób borykających się z nałogiem w dążeniu do zdrowego i lepszego życia. Profesjonalna pomoc udzielana jest w wielu aspektach i koncentruje się zarówno na sferze psychicznej, jak i fizycznej uzależnionego. Sztab specjalistów wdraża stosowne środki w celu unormowania stanu zdrowia pacjenta, jak również skupia się na szeroko pojętych emocjach czy problemach osoby uzależnionej. Terapie indywidualne oraz grupowe pomagają przezwyciężyć nałóg i usprawniają powrót do codziennego funkcjonowania w zdrowym stylu życia.

Jakie są cele leczenia w ośrodku zamkniętym?

Leczenie uzależnień w dużej mierze zależne jest od stanu danego pacjenta. Specjaliści podejmują działania w celu przywrócenia prawidłowego funkcjonowania gospodarki organizmu. Następnym etapem jest wdrożenie stosownej psychoterapii, która dostosowana jest do indywidualnych potrzeb danej osoby. Jej celem jest uświadomienie skali problemu oraz jego konsekwencji. Dodatkowo terapia obejmuje pomoc merytoryczną z zakresu radzenia sobie z trudnymi sytuacjami, silnymi emocjami czy chęcią sięgnięcia po używkę. Działania te mają na celu utrzymanie abstynencji i przezwyciężenie potencjalnych trudności. Z kolei profilaktyka nawrotów ma za zadanie uchronić pacjenta przed ponownym sięgnięciem po używkę.

Jakie są kryteria i procedury przyjęcia?

Najważniejszą kwestią jest ustalenie terminu przybycia do placówki i stawienie się w wyznaczonym dniu. Warunkiem koniecznym jest bycie trzeźwym. Przy sobie należy mieć dokument tożsamości oraz dotychczasową dokumentację medyczną. Każdy ośrodek leczenia uzależnień we Wrocławiu ma swój wewnętrzny regulamin, który musi być przestrzegany przez wszystkich pacjentów. Ma to duże znaczenie pod względem organizacyjnym, psychologicznym, jak również dyscypliny.

Ławka przy ośrodku zamkniętym

Jakie są etapy leczenia:

Proces wyjścia z nałogu składa się z kilku kluczowych etapów, które są uwzględnione w planie leczenia. Należą do nich:

  1. Diagnoza

Pierwszym etapem leczenia uzależnienia jest szczegółowa diagnostyka stanu pacjenta. Konsultacja ze specjalistą obejmuje wywiad dotyczący: długości przyjmowania środków bądź substancji odurzających oraz kondycji zdrowotnej pacjenta, uwzględniając sferę psychiczną i fizyczną. Diagnozowane są także zaburzenia na tle psychicznym bądź inne nałogi. Jest to ważny etap, który pozwoli stworzyć indywidualny plan terapii, w pełni dostosowany zarówno do fazy uzależnienia, jak i potrzeb pacjenta.

  1. Detoks

Proces wyjścia z nałogu najczęściej rozpoczyna się od detoksykacji, czyli oczyszczenia organizmu z toksycznych związków powstałych w wyniku przyjmowania środka/substancji psychoaktywnej. Dalszym krokiem jest uzupełnienie niedoborów, wynikających z nałogu. Celem detoksykacji jest zminimalizowanie skutków zespołu abstynencyjnego. Cały proces odbywa się pod ścisłą kontrolą personelu medycznego i wspomagany jest farmakologią. To niewątpliwe jeden z najtrudniejszych etapów leczenia uzależnienia.

Gabinet lekarski

 

  1. Terapia indywidualna i grupowa

Po zakończonym detoksie równowaga organizmu powraca do normy i pacjent jest gotowy do dalszego leczenia. Kolejnym etapem jest terapia, która prowadzona jest w formie spotkań indywidualnych oraz grupowych. To jeden z najważniejszych etapów leczenia. Zespół psychoterapeutów pozwala dotrzeć do przyczyn uzależnienia, poznać jego mechanizmy oraz skutki, jakie powstały w wyniku nałogu. Terapia to również przepracowanie wszystkich emocji, które na co dzień towarzyszą pacjentowi. Zdefiniowanie określonych stanów, które towarzyszą osobie uzależnionej w trakcie i po sięgnięciu po używkę sprawia, że dostrzegana jest rzeczywista skala problemu.

  1. Programy edukacyjne i warsztaty

Programy i warsztaty terapeutyczne pomagają przezwyciężyć chęć sięgnięcia po środki/substancję odurzającą, ponadto pokazują, jak radzić sobie w kryzysowych sytuacjach. Dodatkowo uczą rozpoznawania i zapanowania nad własnymi emocjami. Celem warsztatów jest poznanie technik i nabycie umiejętności psychospołecznych, które pozwolą radzić sobie ze złością, stresem, bezsilnością, lękiem, agresją czy wstydem. Dodatkowo ukazują sposoby na wykorzystanie wolnego czasu, planowanie, rozwijanie swych umiejętności czy potencjału.

  1. Wsparcie rodziny i bliskich

Wsparcie najbliższych jest niezwykle ważnym elementem terapii. Pozwala wzmocnić motywację w walce z nałogiem. Osoba wychodząca z uzależnienia potrzebuje wsparcia, zrozumienia i empatii. Kluczowe jest zatem, aby najbliżsi mimo złych doświadczeń oraz przeżyć, starali się być przy osobie, która walczy o zdrowe życie.

  1. Planowanie dalszej terapii i profilaktyka nawrotów.

Zakończenie terapii w ośrodku nie oznacza końca walki o swoje zdrowie. To mocny fundament i początek drogi. Ważne jest, aby kontynuować terapię i pozyskiwać wiedzę o przebiegu procesu nawrotu choroby oraz strategiach jej zapobiegania.

Ośrodki leczenia uzależnień to w większości prywatne placówki, zlokalizowane zazwyczaj z dala od zgiełku miasta na terenach zielonych, które sprzyjają wyjściu z nałogu. Pacjenci mogą liczyć na profesjonalne podejście kadry pracowniczej, optymalne warunki oraz pełną dyskrecję. Ośrodki leczenia uzależnień to miejsca, w których nałogowcy mogą liczyć na kompleksowe wsparcie podczas całego procesu walki ze swymi słabościami. Takie placówki są niezwykle potrzebne, ponieważ cechują się wysoką skutecznością terapeutyczną, dzięki czemu pomagają wielu ludziom zacząć nowe życie.