Choroba mokrego ogona u chomików – charakterystyka

Mały chomik siedzi w klatce

Chomiki to popularne zwierzęta domowe, które niestety, wciąż traktowane są za proste w hodowli i tanie w utrzymaniu. W istocie są to bardzo wymagające zwierzątka, o których dobrostan warto zadbać już na wstępie, aby uniknąć ewentualnych problemów zdrowotnych i rozlicznych chorób. Dziś podpowiadamy czym jest choroba mokrego ogona u chomików i jak z nią walczyć.

Chomik – wymagający gryzoń?

Chomiki uchodzą za bardzo proste w utrzymaniu gryzonie, które wprost doskonale nadają się dla dzieci. Niestety, idąc tym tropem, wiele osób zapomina o tym, że są to zwierzęta, które mają bardzo określone potrzeby. Wymagają stosunkowo dużego lokum, kompleksowego żywienia i odpowiedniej ściółki. Bardzo ważne są także regularne kontrole u lekarza weterynarii. Tylko w ten sposób możemy uniknąć poważnych chorób. Jedną z najpowszechniej występujących jest choroba mokrego ogona, która najczęściej pojawia się wśród chomików roborowskiego, syryjskich i dżungarskich.

Choroba mokrego ogona u chomików – przyczyny

Choroba mokrego ogona u chomików najczęściej generowana jest przez bakterie, które dostają się do przewodu pokarmowego. Wielu badaczy zwraca jednak uwagę na to, że w rozwoju choroby dużą rolę odgrywają infekcje pasożytnicze, które wpływają na obniżenie odporności w organizmie zwierzęcia. Najczęściej są to pierwotniaki, tasiemce i nicienie. Rozpoznanie choroby mokrego ogona utrudnia fakt, że infekcje pasożytnicze bardzo często przebiegają u chomików bezobjawowo. Jeżeli zauważymy u swojego chomika objawy, takie jak luźniejszy kał czy wzdęcia dobrym pomysłem jest udanie się do lekarza weterynarii w celu przeprowadzenia badań diagnostycznych. Należy jednak pamiętać, aby wybrać gabinet, w którym pracownicy mają doświadczenie w leczeniu małych zwierząt, bowiem nie każdy weterynarz będzie w stanie prawidłowo zająć się tak niewielkim zwierzęciem, jakim jest chomik.

Choroba mokrego ogona u chomików – objawy

Choroba mokrego ogona bardzo często bywa trudna w zdiagnozowaniu, nawet przez lekarzy weterynarii doświadczonych w leczeniu chomików. Wynika to z faktu, że objawy tej choroby są mało swoiste. W istocie, zanim opiekunowie są w stanie zorientować się, że coś jest nie tak, bardzo często jest już za późno. Właśnie dlatego warto zadbać o to, aby wiedzieć na jakie objawy zwracać szczególną uwagę.

Są to między innymi:

  • osowiałość,
  • większa senność,
  • zaniechanie aktywności w nocy,
  • biegunka.

Pamiętajmy, ze chomiki to zwierzęta nocne. W dzień zwykle śpią, dlatego tak trudno wyłapać jakąkolwiek zmianę ich nastroju albo uchybiania w conocnej rutynie. Warto więc dobrze obserwować i znać swoje zwierzę – tylko wtedy będziemy w stanie zareagować, zanim jeszcze choroba przejdzie w stadium ostre.

Choroba mokrego ogona u chomików – leczenie

Choroba mokrego ogona bardzo często kończy się śmiercią zwierzęcia. Jak podają źródła, śmiertelność może wynosić nawet 70%. Wynika to z faktu, że biegunka, u tak maleńkiego zwierzaka, prowadzi wprost do odwodnienia, które jest śmiertelne. Jeżeli zauważymy, że z naszym zwierzęciem jest coś nie tak, zabierzemy je do lekarza weterynarii i usłyszymy diagnozę: choroba mokrego ogona, jakiego leczenia powinniśmy się spodziewać?

W takich wypadkach stosuje się przede wszystkim leczenie objawowe. Polega ono przede wszystkim na płynoterapii i ustabilizowaniu temperatury ciała chomika. Musimy pamiętać o tym, aby w żadnym wypadku nie podejmować samodzielnego leczenia w domu. U tak niewielkich zwierząt kluczem do sukcesu i wyjścia z choroby jest szybkość rozpoczęcia prawidłowego leczenia w gabinecie lekarza.

Czy choroba mokrego ogona u chomików jest wyleczalna? Oczywiście. Należy jednak mieć świadomość tego, że sukces zależny jest od ogólnego stanu zwierzęcia. A ten w dużej mierze zależy od szybkości naszej reakcji. Kluczem jest więc uważna obserwacja swojego zwierzęcia.

Artykuł napisala:

Magdalena Polena – copywriterka, dziennikarka, freelancerka.
Na co dzień kolekcjonuje niepotrzebne fakty i wychowuje dwa koty