Jagody goji – poznaj ich właściwości

Jagody goji w dużj misce ze śniadaniem

Jagody goji są coraz bardziej popularne w Polsce. Zostały one sprowadzone ze Wschodu, gdzie od wielu wieków były wykorzystywane w medycynie japońskiej, chińskiej, tybetańskiej i koreańskiej. Są to owoce, które posiadają naprawdę wiele cennych właściwości dla zdrowia i urody. Warto wiedzieć dlaczego należy po nie sięgać i do czego mogą się przydać.

Dlaczego warto sięgać po jagody goji?

Jak wspomniano wcześniej, jagody goji charakteryzują się wieloma niezwykle pozytywnymi właściwościami. Przede wszystkim są one bogate w witaminę C, co bardzo pozytywnie wpływa na stan układu odpornościowego. Ponadto w owocach tych można znaleźć spore zapasy białka. Nie zabraknie także witaminy B, która działa antynowotworowo.

Regularne przyjmowanie jagód goji pozwala też na unormowanie poziomu cukru we krwi, a także wspomaga działanie układu oddechowego i układu krążenia. Liczne przeprowadzane badania naukowe wskazują także, że owoce niezwykle pozytywnie wpływają na narząd wzroku i zapobiega powstaniu licznych chorób.

Dla wielu osób największe znaczenie ma pozytywny wpływ jagód goji na wygląd zewnętrzny. Zawierają one wiele antyoksydantów, co sprawia, że wspomagają starania o gładką i jędrną skórę. Owoce te powinny być obecne w codziennej diecie wszystkich osób walczących z pierwszymi zmarszczkami.

A w jakiej formie jeść owoce goji?

Owoce goji można jeść w różnych formach. Najbardziej popularne są owoce suszone. Można je zakupić w większości sklepów, w których oferowana jest zdrowa żywność. Stanowią one świetną przekąskę, a także dodatek do wielu potraw. Z powodzeniem można posypać owocami budyń lub owsiankę. Suszone jagody goja są dość słodkie i bardzo smaczne.

Najwięcej wartości odżywczych posiadają jednak jagody goja z ekologicznych upraw. Warto zatem podczas zakupów zwrócić uwagę na to, z jakiego kraju one pochodzą, aby wybrać te najlepsze. Kolejną kwestią jest ilość spożywanych jagód. Nie zaleca się przyjmowania więcej niż dwóch łyżeczek jagód dziennie.

Uprawa jagód goja

Jagody goji uprawiane są głównie w prowincjach chińskich. Niestety, jak powszechnie wiadomo, w Chinach nawozi się je mocznikiem, a następnie fosforanem dwuamonu i superfosfatem w momencie kwitnienia i owocowania. Natomiast, kiedy owocom podczas suszenia zagrażają muszki owocówki, stosuje się bardzo silne pestycydy.

Dlatego importrzy z Europy zwracali uwagę na zbyt dużą ilość środków chemicznych stosowanych podczas uprawy jagód w Azji. W skutek ich działań zaostrzono niektóre przepisy. Jednak nawet owoce ze specjalnym certyfikatem nie są w pełni ekologiczne. W Polsce jednak można kupić jagody goji, które pochodzą z bezpiecznych i zdrowych upraw.

Uprawa jagód w ogródku

Warto także zaznaczyć, że jagody goji nie mają żadnych wielkich wymagań glebowych, dlatego z powodzeniem można je uprawiać we własnym ogródku. Są one także odporne na mróz i nadmierne zasolenie, a także bardzo dobrze znoszą suszę i cień. Jeżeli chcemy je zasadzić, trzeba koniecznie pamiętać, żeby koszenie nie znajdowały się w całości w wodzie. Owoce pojawiają się dwa lub trzy lata po zasadzeniu, są bardzo delikatne, dlatego lepszym rozwiązaniem jest strząsanie ich z krzewu niż zrywanie. W ten sposób nie tracą cennych substancji. Owoce przy kontakcie ze skórą zmieniają kolor na czarny.

Jagody goji w Polsce

Cena jagód goji w Polsce to około 35 do 45 złotych za 500 gramów. Jak wspomniano wcześniej, można je także samemu wyhodować w ogródku i takie rozwiązanie wydaje się o wiele bardziej opłacalne.
Jagody dostępne w sklepach wizualnie bardzo przypominają suszoną żurawinę lub rodzynki. Można je także zamówić przez Internet, jeżeli akurat w okolicy nie ma żadnych sklepów ze zdrową żywnością. warto zaznaczyć, że niestety nie wszystkie jagody goji są dobrej jakości. Niektóre egzemplarze sklejają się ze sobą i tworzą nieestetyczną papkę.

Artykuł napisała:
Anna Kubica, oligofrenopedagog
interesujący się aranżacją wnętrz i ogrodów