Czym jest tężyczka i jakie ma objawy?

Chłopiec z objawami tężyczki jest u specjalisty

Artykuł partnera.

Tężyczka to zaburzenie, które dotyka osób w różnym wieku. Sprawdź, czym się charakteryzuje i gdzie warto szukać pomocy. W tym poradniku znajdziesz wszystkie niezbędne informacje. Poznaj szczegóły i ciesz się dobrym zdrowiem na co dzień!

Czym jest tężyczka?

Jest to zaburzenie związane z nadpobudliwością nerwowo-mięśniową, które charakteryzuje się niespecyficznymi objawami oraz zróżnicowanym obrazem klinicznym. Najczęściej występuje u młodych i aktywnych osób. Symptomy mogą pojawiać się w stanach dużego stresu. Ponadto problemy bardzo często dotykają sportowców, którzy narażeni są na zaburzenia gospodarki jonowej. 

Na szczęście problem ten można skutecznie rozwiązać. Wystarczy zajrzeć na stronę Sieci Klinik Psychologiczno-Psychiatrycznych PsychoMedic. Tutejsi eksperci doskonale wiedzą, czym charakteryzuje się tężyczka – leczenie jest bardzo efektywne i pozwala pacjentom cieszyć się komfortem na co dzień.

Tężyczka jawna

Stan ten związany jest ze zmniejszonym stężeniem wapnia. Może objawiać się drętwieniem, uczuciem mrowienia na palcach dłoni i stóp czy w okolicy ust. Pojawiają się również skurcze mięśni twarzy, rąk i nóg, a także mięśni klatki piersiowej i powiek. Niekiedy może dochodzić nawet do omdleń oraz drgawek, lecz zazwyczaj w takich przypadkach świadomość jest zachowana. Warto dodać, że pacjentom mogą towarzyszyć problemy ze snem i niepokój.

Najczęściej tężyczka jawna nie stanowi zagrożenia życia, lecz bywa bardzo niebezpieczna, gdy objawia się skurczami mięśni głośni. Wówczas należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Tężyczka utajona

Taki stan związany jest z hipomagnezemią (niedoborem magnezu) czy okresowym wzrostem pH krwi np. z powodu hiperwentylacji. Najczęściej występujące objawy to złe samopoczucie, obniżony nastrój oraz drażliwość. Specjaliści rozpoznają zaburzenie przy pomocy próby tężyczkowej, a także opisują objawy związane z układem nerwowym. Mowa tu o przewlekłym zmęczeniu, problemach z wymową, duszności spoczynkowej, hiperwentylacji napadowej, lękach, napadach paniki czy napadowych zasłabnięciach.

Ponadto może dochodzić do drętwienia i mrowienia palców, rąk, nóg i stóp. Pojawiają się również bóle i zawroty głowy, nadmierna potliwość, kołatanie serca, zasinienie i ochłodzenie kończyn, drżenie ciała, drętwienie twarzy, a także zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego. Niekiedy może dochodzić do sztywności mięśniowej.

Tężyczka leczenie

Eksperci z Sieci Klinik Psychologiczno-Psychiatrycznych PsychoMedic pomogli już wielu osobom z tężyczką, które dziś mogą wreszcie cieszyć się tak potrzebnym spokojem. Wystarczy umówić się na pierwszą wizytę, a specjalista przeprowadzi wywiad diagnostyczny. Kolejna wizyta to badanie elektromiograficzne. Na tej podstawie lekarz zaproponuje efektywny plan leczenia. Zdecydowanie warto skorzystać z tego rozwiązania i jak najszybciej pozbyć się nieprzyjemnych symptomów. Wówczas praca, nauka czy kontakty z przyjaciółmi staną się dużo łatwiejsze.