Zwolnienie lekarskie online

Kobieta jest na wizycie u psychiatry i trzyma w dłoni szklankę z wodą

Rozważasz profesjonalne wsparcie zdrowia psychicznego dla siebie lub swojego dziecka? Możesz zacząć od zastanowienia się, czy powinieneś szukać psychiatry, psychologa lub innego rodzaju specjalisty. Zastanów się, czy potrzebujesz e-Recepty na leki, chcesz rozpocząć terapię, czy może interesuje Cię zwolnienie lekarskie online. Podczas poszukiwania odpowiedniego specjalisty warto pamiętać o jednym ważnym rozróżnieniu: różnicy między psychiatrą a psychologiem.

Kim jest psychiatra?

Psychiatria odnosi się do specyficznej gałęzi medycyny, która skupia się na przyczynach, zapobieganiu, diagnozowaniu i leczeniu stanów zdrowia psychicznego.

Ogólnie rzecz biorąc, dziedzina psychiatrii opiera się na założeniu, że czynniki biologiczne, takie jak genetyka, prowadzą do rozwoju objawów zdrowia psychicznego i emocjonalnego.

Psychiatrzy uznają, że czynniki społeczne i środowiskowe mogą również odgrywać rolę, ale zazwyczaj podchodzą do objawów zdrowia psychicznego z biologicznego punktu widzenia.

Psychiatrzy, są lekarzami, którzy są w pełni uprawnieni, aby wystawić pacjentowi zwolnienie lekarskie online, e-Receptę, czy skierować go do innego specjalisty na dodatkowe badania.

Czym zajmuje się psychiatra?

Psychiatrzy pomagają w diagnozowaniu i leczeniu zaburzeń zdrowia psychicznego. Posiadają oni licencję na świadczenie usług w zakresie zdrowia psychicznego i praktykują jako lekarze medycyny. Przeprowadzą oni wywiad medyczny i ocenią, czy jakiekolwiek schorzenia podstawowe lub leki, które obecnie przyjmujesz, mogą odgrywać rolę w Twoich objawach. Ich stopień medyczny pozwala im również zamówić testy medyczne i przepisać leki, aby lepiej zrozumieć i leczyć objawy.

W czym może pomóc psychiatra?

Psychiatra zacznie od zadawania pytań, aby uzyskać więcej informacji na temat objawów zdrowia psychicznego. Oto, czego można się spodziewać po pierwszym spotkaniu:

  • W zależności od Twoich objawów mogą oni zastosować oceny psychologiczne lub zalecić pewne badania laboratoryjne, aby znaleźć właściwą diagnozę,
  • Badania medyczne, takie jak badanie krwi, czy EKG, nie są w stanie zidentyfikować stanu zdrowia psychicznego, ale mogą pomóc w wykluczeniu medycznych przyczyn objawów,
  • Badania laboratoryjne mogą również dostarczyć informacji na temat podstawowych problemów zdrowotnych, które mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia skutków ubocznych podczas przyjmowania niektórych leków.

Po postawieniu diagnozy psychiatrzy mogą przepisać leki lub inne leczenie, skierować pacjenta do psychoterapeuty w celu odbycia terapii słownej lub zastosować obie metody.

Psychiatrzy mogą przepisać leki w celu leczenia:

  • Zaburzeń lękowych,
  • Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD),
  • Zaburzeń dwubiegunowych,
  • Depresji,
  • Zaburzenia stresu pourazowego (PTSD).

Oczywiście, możesz spróbować zająć się swoimi objawami za pomocą terapii niż leków. Jeśli jednak masz do czynienia z poważnymi objawami, terapeuta może zalecić konsultację z psychiatrą w celu zbadania możliwości stosowania leków oraz dodatkowego przejścia na L4.

Przepisanie zwolnienia lekarskiego online, czasami może spowodować znaczne skrócenie czasu leczenia. Pacjent, dzięki temu rozwiązaniu jest w stanie w 100% skupić się na pełnym powrocie do zdrowia.

Istnieje wiele różnych specjalistów od zdrowia psychicznego, więc masz całkiem spore pole do wyboru. Pamiętaj, że rodzaje wsparcia i leczenia, które oferują, mogą się dość znacznie różnić, w zależności od ich konkretnego zawodu, referencji, szkolenia i edukacji. Nie zapominaj, że psychiatra jest uprawnionym specjalistom, aby wystawić zwolnienie lekarskie online lub elektroniczną receptę, a nie psycholog. Ich tytuły mogą brzmieć podobnie, jednak zapewniają oni wsparcie na różne sposoby.

Materiał zewnętrzny.