Psycholog online. Czy spotkanie z psychologiem przez Internet ma sens?

Mężczyzna rozmawia z psychologiem online

Psycholog to specjalista zajmujący się psychiką człowieka. W przeciwieństwie do lekarza psychiatry nie specjalizuje się w farmakoterapii, ale w udzielaniu pomocy osobie cierpiącej z powodu problemów psychicznych. Psycholog zazwyczaj udziela krótkich porad, które obejmują maksymalnie kilka spotkań, albo dokonuje pierwszej diagnozy (np. na podstawie przeprowadzonych testów). Jak jednak wygląda i czy warto udać się na spotkanie online?

Czy spotkanie z psychologiem online ma sens? Co daje?

Psycholog online może być świetnym sposobem na uzyskanie pomocy w kwestiach zdrowia psychicznego. Zapewni bezpieczne i wygodne środowisko, w którym można omówić swoje problemy bez poczucia osądzania lub zawstydzenia. Jeśli psycholog jest jednocześnie psychoterapeutą, możesz również mieć dostęp do szerokiego zakresu zasobów, takich jak narzędzia terapii online i grupy wsparcia, które wpłyną korzystnie na zdrowie psychiczne.

Coraz więcej psychologów specjalizuje się jednak w diagnostyce i doraźnej pomocy online osobom, które znalazły się w kryzysie emocjonalnym i/lub życiowym. Osoby te mogą skorzystać ze wsparcia przez Internet, co często jest dla nich łatwiejsze niż wyjście z domu, kiedy czują się źle. To okazja do porozmawiania i ukojenia emocji, które w innym przypadku mogą poważnie zaburzyć życie.

Czy zatem spotkanie online z psychologiem ma sens? Oczywiście! Jest sposobem na uzyskanie szybkiej pomocy w trudnej sytuacji, a dodatkowo może rozwinąć się w dłuższą współpracę z psychoterapeutą, jeśli psycholog oceni, że jedno czy kilka krótkich spotkań to za mało do rozwiązania wszystkich problemów.

Elastyczność, swoboda i dowolne miejsce spotkania

Dodatkowo, ponieważ spotkanie jest online, pozwala na większą elastyczność w planowaniu i może się okazać, że łatwiej jest znaleźć czas spotkania, który pasuje do twojego codziennego harmonogramu. Nie będziesz musiał bowiem udawać się w tym celu do specjalistycznej kliniki, co wiązałoby się z odpowiednim dojazdem, czekaniem w korku, planowaniem innych zajęć. Dzięki spotkaniu online oszczędzisz kilkanaście, a może nawet kilkadziesiąt minut, co na pewno będzie dla ciebie korzystne.

Dodatkowo, opcja spotkań online jest bardzo atrakcyjna dla wielu osób, które często podróżują. Jeśli twoja praca lub hobby sprawia, że często przebywasz poza miejscem zamieszkania, rozmowa online będzie rozwiązaniem, które pomoże ci w zaplanowaniu twoich działań w bardziej elastyczny sposób. W końcu przez Internet możesz połączyć się nawet z innego końca świata.

Oferta dla Polaków za granicą

Wiele osób mieszkających za granicą boryka się z problemami psychicznymi, jednak bariera językowa nie pozwala im swobodnie rozmawiać o nich z lokalnymi psychologami. W takim przypadku, aby porozmawiać po polsku, mogą łączyć się online z psychologiem, który pomoże im w rozwiązaniu problemów. To atrakcyjna opcja dla każdego, kto nie czuje się na siłach, aby w obcym języku podejmować kwestie związane z własnymi emocjami.