Zdrowie dla serca – czyli słów kilka o właściwościach i działaniu głogu

Czerwone owoce głogu wiszą na gałęziach

Jednym z piękniejszych drzew, które zdobi nasze ogrody i parki przez cały rok jest głód. Zachwyca zarówno wiosną, kiedy pokrywa się kwiatami, jak i jesienią, kiedy dostrzec można na nim dojrzewające owoce. Sadzonki głogu dostępne są obecnie w wielu sklepach ogrodniczych, a chętnych do ich zakupu nie brakuje. Jest to bez wątpienia spowodowane nie tylko walorami estetycznymi rośliny, ale także właściwościami zdrowotnymi owoców, które robi.

Jakie głóg posiada właściwości?

Sadzonki głogu nie mają większych wymagań glebowych. Drzewo to świetnie rozwija się w zasadzie na każdej glebie. Spotkać można go w parkach, lasach, przy polnych drogach. Decydując się na sadzonki głogu, warto pamiętać, że odmiana najbardziej ozdobna, a więc dwuszyjkowy głóg szkarłatny, nie ma cennych właściwości leczniczych, na których najczęściej nam zależy.

Głóg właściwości: jakie substancje zawiera?

Jeśli chodzi o głóg, to właściwości zdrowotne mają zarówno kwiaty, jak i owoce tego wyjątkowego drzewa. Dostarcza takich substancji, jak:

  • witamina C,
  • witaminy z grupy B,
  • pektyny,
  • fitosterole,
  • garbniki,
  • flawonoidy.

Zawiera również niemałe ilości witaminy A.

Głóg właściwości lecznicze: kiedy zbiór?

Jeśli chcemy cieszyć się zdrową herbatką z głogu, kwiatostany zbierać należy w maju oraz czerwcu. UWAGA: robi się to z trzema towarzyszącymi im liśćmi. Zbiór owoców można przeprowadzić we wrześniu oraz październiku. Zrywamy je dopiero wówczas, gdy mają ciemnoczerwony kolor. Co ważne, muszą być jędrne.

Głóg na serce

Jeśli chodzi o właściwości lecznicze głogu, to nie można pominąć jego wpływu na układ sercowo – naczyniowy. Głóg na serce wpływa doskonale. Wszystko za sprawą zawartych w nim flawonoidów oraz procyjanidów, które wykazują działanie rozkurczowe. W efekcie serce otrzymuje znacznie więcej krwi, a jednocześnie pracuje znacznie bardziej wydajnie. Głóg obniża również ciśnienie krwi, co ma ogromne znaczenie w profilaktyce udaru krwotocznego mózgu. Preparaty na bazie głogu, takie jak na przykład nalewka z głogu, polecane są osobom zmagającym się z chorobą wieńcową.

Głóg na serce: nalewka z głogu

Nalewka z głogu doskonale wpływa na kondycję serca. Do jej przygotowania potrzeba:

  • kilogram owoców głogu,
  • litr spirytusu,
  • pół kilograma cukru,
  • kilka goździków,
  • szczypta cynamonu,
  • skórka otarta z jednej cytryny,
  • litr przegotowanej wody.

Owoce należy dokładnie oczyścić, a następnie wsypać do dużego słoja i zalać spirytusem wymieszanym ze szklanką wody. Tak przygotowany nalew należy odstawić w ciemne miejsce na około dwa tygodnie. Przez cały ten czas należy codziennie poruszać słojem. Następnie pozostałą wodę gotujemy wraz z cukrem i przyprawami.

Płyn znad owoców zlewamy i mieszamy z przestudzoną wodą. Wlewamy do czystego słoja i odstawiamy na kilka dni. Rozlewamy do butelek. Nalewkę z głogu należy przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu. Idealnie nadaje się do tego piwnica. Im dłużej nalewka będzie odstana, tym lepszy będzie jej smak.

Głóg na serce: nie tylko nalewka

Jeśli chodzi o właściwości lecznicze głogu, to ma je nie tylko nalewka na owocach. Również napar z kwiatów głogu doskonale wpłynie na kondycję zarówno samego serca, jak i całego układu krwionośnego. Do przygotowania napary potrzeba:

  1. dwie łyżeczki kwiatów głogu,
  2. dwie łyżeczki liści głogu,
  3. szklankę wrzącej wody.

Kwiaty i liście zalewamy wrzącą wodą, a następnie odstawiamy do zaparzenia na około piętnaście minut. Wystarczy przecedzić i cieszyć się wyśmienitym smakiem. Aby napar smakował lepiej, można dodać do niego odrobinę miodu. Warto dodać, że wskazany jest on nie tylko w przypadku problemów z układem krążenia, ale również w bólach reumatycznych. Jeśli nie mamy kwiatów i liści głogu, można udać się do apteki bądź sklepu zielarskiego. Obecnie bez trudu można kupić gotowe herbatki z głogu.

Właściwości głogu niejedną osobę potrafią zaskoczyć. Jest to jedna z tych roślin, którą warto mieć w swoim sadzie bądź ogrodzie, jeśli samodzielnie przygotowujemy zdrowe soki, nalewki czy susze.

Artykuł napisała:
Kalina, miłośniczka zdrowego żywienia,
posiadaczka sadu rodzącego owoce
będące podstawą wielu soków, dżemów, nalewek

Źródło:

  • https://bonito.pl/k-1805353-glog-sercu-na-ratunek