3 sposoby na domowy sok z malin

Czerwone maliny leżą w misce na stole

Domowy sok z malin to popularne lekarstwo, które było zalecane już przez nasze babcie i prababcie. Specyfik ten ma w sobie niezwykle wiele zdrowotnych właściwości i przynosi wielką ulgę w przypadku różnych schorzeń. Warto wiedzieć na co pomaga domowy sok z malin i jak go przygotować.

Sok z malin – właściwości

Po sok z malin warto sięgnąć w przypadku grypy lub przeziębienia. Zawiera on przede wszystkim naturalny kwas salicylowy, który sprzyja obniżeniu temperatury. Ponadto w soku zawarte są olejki eteryczne, które mają działanie antyseptyczne i rozgrzewające.

Warto także wspomnieć, że sok z malin w swoim składzie zawiera wiele witamin i związków, które podnoszą odporność. Niektóre z nich neutralizują działanie wolnych rodników i przeciwdziałają rozwojowi nowotworów, starzeniu się. Maliny dostarczają organizmowi także odpowiednie zapasy wapnia, magnezu i potasu, które wzmacniają serce i obniżają ciśnienie krwi, a także działają przeciw miażdżycy. Sok z malin pomaga też przy odchudzaniu.

1 przepis na sok z malin

Sok z malin można wykonać na kilka sposobów. Przede wszystkim należy przygotować około 12 kg malin, 4 kg cukru, pojemniki w których będzie się je przechowywać (jak np. butelki lub słoiki). Należy dokładnie umyć maliny i odstawić je, aby odciekła woda. Następnie do dużego słoja trzeba wsypać maliny i zasypać je cukrem.

Na każdy kilogram owoców należy wsypać około 350 gram cukru. Czynność należy powtarzać warstwami, aż do wyczerpania zapasów. Na koniec wystarczy przykryć słoik gazą i zawiązać ją gumką. Przez około 2 – 3 dni, sok trzeba odstawić w ciepłym miejscu i poczekać aż maliny zaczną puszczać soki. Im będzie cieplej tym więcej soków puszczą. Po upływie tego czasu, otrzymany sok trzeba przecedzić przez sito i postawić na piecu do czasu wrzenia. Otrzymany płyn powinno się przełożyć do wyparzonych słoiczków, szczelnie je zakręcić i odstawić do góry dnem do ostygnięcia.

2 przepis sok z malin, z dodatkiem cytryny i imbiru

Innym rozwiązaniem jest zrobienie soku z malin, do którego dodany będzie imbir i cytryna. Należy przygotować kilogram malin, pół kilo cukru, 4 plastry imbiru oraz sok z cytryny. Najpierw należy umyć maliny i pozostawić na sitku, aby odciekło zbyt dużo wody. Kolejnym krokiem jest włożenie malin do słoika, zasypanie ich cukrem i tak kilka warstw.

Pełny słój trzeba zakryć gazą, albo ściereczką i przewiązać sznureczkiem. Należy zadbać o to, aby maliny były całkowicie pokryte cukrem, w przeciwnym razie mogą pokryć się pleśnią. Słoik trzeba odstawić na 3 dni w jakimś ciepłym miejscu. Po upływie czasu warto przetrzeć owoce przez sito, aby nie pozostały w nim żadne pestki, a następnie wlać go do garnka i gotować z sokiem, cytryną i imbirem przez 2 minuty. Zagotowany sok, trzeba wyjąć z niego imbir i przelać do odpowiednich butelek lub słoików i pozostawić je do ostygnięcia.

3 przepis sok z malin z dodatkiem jeżyn i melisy

Ostatni przepis pozwala na przygotowanie soku z malin, jeżyn, cukru oraz melisy i soku z cytryny. W pierwszej kolejności trzeba wsypać maliny do miski, wsypać cukier, w drugiej misce trzeba wykonać to damo z jeżynami. Owoce zostawić na noc, aby puściły sok.

Następnego dnia można przełożyć wszystkie maliny i jeżyny do garnka i zagotować. Do powstałej mieszanki trzeba dodać pokrojoną na drobne melisę. Wszystkie składniki należy wymieszać i gotować przez 10 minut. Po ugotowaniu sok przecedza się przez sito, przelewa ponownie do garnka i dodaje resztkę cukru. Całość ponownie należy zagotować i przez cały czas mieszać. Pod koniec gotowania należy dodać sok z połówki cytryny.

Sok z malin to bardzo cenny specyfik. Warto zapoznać się z najlepszymi, sprawdzonymi przepisami, aby wykonać idealną kompozycję, która z pewnością przyda się w okresie jesienno-zimowym.
Artykuł napisała:
Anna Kubica – oligofrenopedagog,
interesujący się aranżacją wnętrz, ogrodów
Źródła:

  • Murray Michael T., Księga soków. Pyszny przewodnik po zdrowiu i witalności, 2017.