Fiołek polny – zastosowanie, leczenie i właściwości

Fioletowy kwiat fiołka rośnie w ogrodzie

Fiołek polny to bardzo popularna roślina, którą można spotkać praktycznie wszędzie. Dla jednych stanowi zwyczajny chwast, który obniża poziom upraw, a dla innych jest cenną rośliną, mającą wyjątkowe właściwości lecznicze. Warto wiedzieć jakie efekty przynosi zastosowanie fiołka polnego i jakie ma on właściwości.

Fiołek polny – najważniejsze informacje

Fiołek polny zalicza się do rodziny fiołkowatych i można go znaleźć niemal na całym terenie Azji i Europy, a także w niektórych północnych regionach Afryki. Roślina zwykle ma około 35 centymetrów wysokości i posiada sercowate listki oraz drobne, niebieskofioletowe i żółte kwiaty mające około 1,5 cm średnicy.

Po okresie kwitnięcia, powoli pojawiają się owoce w postaci drobnych torebek. Fiołek polny czasem może być mylony z inną podobną rośliną tzw. fiołkiem trójbarwnym. Jednak ten drugi posiada o wiele większe kwiaty.

Fiołek polny można przede wszystkim spotkać na polach uprawnych, dlatego traktuje się ją jako chwasty utrudniające uprawę. Często rosną one także na nieużytkach i w pobliżu torów kolejowych i innych zarośniętych miejsc.

Zastosowanie fiołka polnego

Fiołek polny ma właściwości lecznicze, dlatego od lat był wykorzystywany w kosmetologii i w medynie ludowej. Przede wszystkim posiada on działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Wykorzystuje się go np. w przypadku bóli reumatycznych. Regularne picie naparu z fiołka polnego lub okładanie bolących miejsc daje ulgę i ukojenie. Roślina jet bogata w saponiny, które wzmacniają odruch wykrztuśny. Dlatego też, warto ją stosować w przypadku chorób układu oddechowego. Bardzo dobrze radzi sobie z oczyszczaniem skrzeli ze śluzu.

Kolejną kwestią, o której warto wspomnieć jest wpływ fiołka na podrażnione oczy i inne ich choroby, a także nieestetyczne sińce pod oczami. Napar z fiołka świetnie sobie radzi z takimi dolegliwościami. Ponadto napar z fiołka powinny też pić osoby, które mają problemy z sercem i układem krwionośnym. Lecznicze właściwości tej rośliny świetnie się przydają w takich sytuacjach. Fiołek obniża ciśnienie krwi, a także łagodzi objawy związane z miażdżycą.

Fiołek polny w preparatach kosmetycznych

Fiołek polny ma swoje zastosowanie także w preparatach kosmetycznych. Napary lub picie specjalnych kosmetyków pozwala na pozbycie się problemów z trądzikiem, łuszczycą, suchą cerą, a także liszajem. W przypadku jakichkolwiek stanów zapalnych skóry wystarczy przemyć dane miejsce kilka razy dziennie, a już po paru dniach poprawa będzie widoczna.

Fiołek polny – sposoby jego zwalczania

Jak wspomniano wcześniej, fiołek polny świetnie się sprawdza w przypadku wielu schorzeń i chorób skóry. Jednak mimo to nie jest to roślina mile widziana przez rolników. Zwykle rośnie ona w polach zbóż, na uprawach ziemniaków czy między rzepakiem. Zwalczanie fiołka jest więc bardzo ważne, aby nie ucierpiały uprawy. Czasami zdarza się tak, że stosunek fiołka w zbożach osiąga 1:1. Roślina ta jest więc prawdziwą plagą. Warto zaznaczyć, że jest ona dość odporna na działanie niskich temperatur, jednak można się jej pozbyć przy pomocy herbicydów.

Jeżeli uprawa, w której pojawił się fiołek polny jest niewielka, zdecydowanie bardziej poleca się pielenie niż używanie środków chemicznych i oprysków. Ma to znaczenie szczególnie w przypadku sadzonek truskawek. Są one na tyle delikatne, że w łatwy sposób można doprowadzić do zniszczenia plantacji.

Fiołek polny to bardzo ciekawa i wartościowa roślina. Mimo, że przez rolników jest nazywana najbardziej popularnym chwastem, to nie wielu zdaje sobie sprawę jakie są jej prawdziwe właściwości i w czym może skutecznie pomóc. Warto więc wiedzieć jakie są właściwości tej rośliny i czemu była tak bardzo ceniona już wiele lat temu.

Artykuł napisała:
Anna Kubica, oligrofrenopedagog
interesujący się aranżacją wnętrz i ogrodów,
a także wszelkimi kwestiami związanymi ze zdrowiem