Aparat słuchowy – jak sprawdzić, czy go potrzebujesz?

Kobieta na badaniu słuchu w gabinecie lekarskim

Artykuł partnera.

Czasem zdarza się nam czegoś nie usłyszeć zbyt wyraźnie. Jeżeli były to słowa naszego rozmówcy – prosimy go o powtórzenie ostatniej myśli. Jest to oczywiście najzupełniej normalne i może być spowodowane wieloma rozmaitymi czynnikami – jak choćby np. fakt, że osoba, z którą rozmawiamy, mówi niewyraźnie. Jeżeli jednak sytuacja się powtarza bez względu na rozmówców i okoliczności, a nawet zdarza się nam coraz częściej – warto się zastanowić, czy przypadkiem nie mamy problemów ze słuchem.

Czy będę musiał nosić aparat słuchowy?

Jest to pytanie, które może się pojawiać w sytuacjach, gdy nasz słuch zawodzi coraz częściej. Odpowiedź nie musi być wcale jednoznaczna – nie każda osoba mająca problem ze słuchem musi nosić aparat słuchowy. Jednak absolutną koniecznością będzie wybranie się do lekarza na specjalistyczne badania słuchu.

W zależności od wyników badań, lekarz może stwierdzić, że wszystko z nami w porządku, zaś problemy spowodowała np. zalegająca woskowina, która utworzyła czop w przewodzie słuchowym i należy nasze uszy porządnie oczyścić. Możemy również usłyszeć, że od dziś naszym codziennym towarzyszem będzie aparat słuchowy. Jednak w dzisiejszych czasach nie jest to nawet w najmniejszym stopniu problemem!

Aparat słuchowy i ja – duet idealny

Jeżeli dostałeś zalecenie zaopatrzenia się w aparat słuchowy, przed Tobą kilka kolejnych kroków. Jednym z nich jest wybór odpowiedniego modelu, np.:

  • aparat słuchowy zauszny (BTE),
  • model wewnątrzuszny (ITE).

Jeśli chcesz już teraz zobaczyć modele, możesz wejść na stronę producenta i obejrzeć wybrany aparat słuchowy swiatsluchu24.pl. Niezależnie od typu, zakup to nie wszystko – pozostaje jeszcze dopasowanie wkładki do anatomii naszego ucha, a także odpowiednia konfiguracja, którą również musi przeprowadzić specjalista.

Dopiero tak przygotowane i indywidualnie dopasowane do nas urządzenie będzie spełniało swoją rolę we właściwy sposób – i tylko pod takim warunkiem możemy oczekiwać pozytywnych efektów.